Terapeutický biostimulační laser v dermatologii

Biostimulační laser - světelný lifting

Metoda (někdy nazývaná světelný lifting) podporuje látkovou výměnu buněk v kůži a podkoží do hloubky, aktivuje přirozené hojící procesy v kůži a stimuluje tvorbu kolagenu. Hojivé účinky biostimulačního laseru jsou v estetické dermatologii široce využívány. Monochromatické a koherentní světlo laseru zvyšuje metabolizmus tkáně, podporuje novostavbu cév a průtok krve. Snižuje se svalové napětí, které je jednou z příčin tvorby vrásek. Regenerace buněk se projevuje celkovým omlazením pleti. V kombinaci gelových liftingových masek zajistíte skvělý výsledek kosmetického ošetření.

Biostimulační laser se využívá ke komplexní léčbě akné. Díky protizánětlivému účinku biostimulačního laseru je urychleno hojení zánětlivých ložisek. Opakované působení zvyšuje regeneraci kůže a v neposlední řadě má příznivý efekt při prevenci jizev. Léčba akné biostimulačním laserem je velmi úspěšná, bezbolestná a po zákroku nevyžaduje žádná omezení. Pleť ve většině případech reaguje na léčbu laserem rychle a s viditelnými výsledky již po několika aplikacích.

Využití terapeutických laserů v ošetřování nežádoucích kožních projevů v dermatologii má již řadu let své pevné místo. Hlavně však mají významný podíl na urychlení hojení všech povrchových kožních afekcí. U jednotlivých indikací lze zdůraznit především:

Herpes simplex a herpes zoster. Při včasném nasazení laseroterapie (do 24 hod.) prokazujeme zřetelný virustatický efekt. Subjektivně pacient pocítí úlevu, neboť snížíme bolestivost a citlivost projevů. Objektivně se protizánětlivý a virustatický účinek projeví zastavením šíření herpetických vesikul, otoku a erytému, jejich rychlým zasycháním a zkrácením doby hojení nejméně o polovinu. Pokud začneme s léčbou na samém počátku, ve fázi prodromů (u herpes simplex), opar se vůbec neprojeví. Současně zaznamenáváme v dalším průběhu omezení recidiv, ev. prodloužení doby mezi jednotlivými výsevy. U herpes zoster zabrán&ia cute;me často sekundární infekci vlivem zvýšení aktivity makrofágů. Pozor - u postižení rohovky je laseroterapie kontraindikována. Doporučená dávka je 1 - 2 J/cm2, sezení denně, celkem 5 - 15 x.

Aftózní stomatitida - spadá spíše do oblasti stomatologie. Přesto se s ní dermatologové často setkávají. Je to velmi vděčná indikace, neboť přináší rychlý a zřetelný efekt. Zaznamenáváme rychlé hojení a velkou úlevu bolestivosti a citlivosti projevů, podobně jako u herpetických erupcí. Afty se obvykle během několika hodin, maximálně však do dvou dnů zhojí. Doporučená dávka je 0,4 - 0,6 J/cm2. Doporučuji 1 - 2x denně aplikovat. Velmi dobrou zkušenost mám s miminkama. Zákrok biostimulačním laserem je účinný již během prvního dne nemoci.

Laserová terapie ran a vředů. Patří mezi nejčastější indikace, ať jsou to rány operační či traumatické. Zkušenosti dermatologů potvrzují rychlé vyčištění spodiny, prokrvení a protizánětlivý účinek, rychlé navození epitelizace. Laserový paprsek hůře proniká nekrotickou či hnisavou tkání, takže je nutné zachovávat současně principy ošetřovací techniky v rámci hojení ran. Jednotlivé dávky jsou 2 - 8 J/cm2 , podle vzhledu a charakteru ran, u povrchnějších může být dávka nižší. Sezení 1x denně až 1x ob den do úplného zhojení. Výhodné je použití scanneru.

Laseroterapie u popálenin. Biostimulační efekt má urychlující vliv na regeneraci a epitelizaci u I - III stupně. Zásady platí jako u terapie ran a vředů. Subjektivně nastává rychlá úleva bolestivosti a citlivosti. Nutné je denní ozařování. Použitá dávka se pohybuje (dle stupně popálenin) v rozsahu 3 - 8 J/cm2. Při větším rozsahu je výhodné použít scanner.

Laserová terapie jizevnaté tkáně. Jizevnatá tkáň vadí nejen kosmeticky, ale jako méněcenná tkáň může způsobovat i nepříjemné pálení, parestezie, svědění, mravenčení, palpační bolestivost. Zvláště u hypertrofických a keloidních jizev. Biostimulační působení tyto subjektivní obtíže u aktivních jizev redukuje a to již po několika sezeních. Úspěch laseroterapie se v důsledku zvýšení aktivity makrofágů a podnícení činnosti fibroblastů projeví zesvětlením a postupným oplošťováním jizvy. Důležitá je včasnost - platí, že čím dříve je laseroterapie zahájena, tím rychlejší je jej& iacute; efekt. Postupujeme u aktivních jizev 1 x denně prvních 10 sezení, dále 1 - 2 x týdně po několik týdnů až do uspokojivého kosmetického efektu. U větších jizev je opět výhodné použít scanner.

Acné vulgaris. Zde má laser dvojí efekt - za prvé protizánětlivý u akutního výsevu k rychlejšímu zahojení zánětlivých papul a za druhé se uplatňuje příznivý efekt v období tvorby jizev (zvl. u acné conglobata), zvláště u bolestivých hypertrofických jizev. Doporučená dávka se uvádí v rozsahu 1 - 2 J/cm. U většího rozsahu (např. postižení zad) je ideální použít opět scanner.
Spolupracujeme s: P. Petrovská, Korektivní dermatologie, Praha, CZ, P. Frýda, MediCom a.s. Laser, Praha, CZ